PROJEKTAS „PRIEKABIAVIMUI – NE“


“Priekabiavimui – ne” – tai vienas reikšmingiausių VU teatro 2004-2005 m.m. sezono projektų, kurį taip pat galima pavadinti puikiu teatro indėlio į visuomenės socialinių bei psichologinių problemų sprendimą pavyzdžiu. Inicijuotas Vilniaus universiteto ryšių su visuomene specialybės magistrantų, jis telkėsi ties aktualėjančia tačiau vis dar plačiai viešumoje nediskutuota priekabiavimo mokyklose tema. 2004 m. grudžio 8 d. Vilniaus Karininkų ramovėje vykęs renginys buvo skirtas jį stebėjusiems 5 klasių moksleiviams. Renginio metu VU teatro aktoriai suvaidino tris dažniausiai pasitaikančių modelių situacijas, kurias moksleiviai galėjo atpažinti, o paskui kartu su psichologe aptarti. Būtent situacijos inscenizavimas tapo puikia priemone ne tik sudominti moksleivius, tačiau kartu ir išvengti atviros didaktikos, kurios tokio amžiaus (11-12 metų) vaikai dažnai nepriima ir netgi atvirkščiai – jai priešinasi.


Kodėl reikia šio projekto?

Tyrimai rodo, kad priekabiavimas paplitęs daugelyje pasaulio šalių, o dažniausiai priekabiaujama mokykloje arba šalia jos, priekabiavimo situacijos dalyviais tampa visi moksleiviai, jie pasidalija skirtingais vaidmenimis. Priekabiavimas yra tyčinis, pasikartojantis agresyvus bendraamžių elgesys, nukreiptas į silpnesnį vaiką, siekiant jam sukelti fizinį arba emocinį skausmą.
Pasaulinė sveikatos organizacija 1998 m. atliko tarptautinį moksleivių sveikatos ir gyvensenos tyrimą. Į jį buvo įtrauktos 28 šalys, tarp jų ir Lietuva. Tyrimo rezultatai parodė, kad iš visų tirtų šalių Lietuvos moksleiviai tyčiojimąsi patiria dažniausiai. 14 proc. Lietuvos moksleivių priekabiavimą patiria kartą per savaitę ar dažniau. Iš šių vaikų buvo tyčiojamasi mokykloje. Apie 12 proc. apklaustų berniukų ir 6 proc. mergaičių prisipažino, kad patys tyčiojosi iš kitų vaikų. Kitas tyrimas buvo atliktas Panevėžio, Vilniaus ir Alytaus mokyklose, gauti rezultatai parodė, kad bendraamžių tyčiojimąsi bent kartą yra patyrę apie 70 proc. moksleivių. Visame pasaulyje daromi tyrimai rodo, jog priekabiavimas labiausiai paplitęs tarp 11-12 metų amžiaus vaikų. Bendraamžių tyčiojimasis žeidžia vaikų psichiką, įgyja įvairių baimių, nuolat patiria stresą, tyčiojimasis neigiamai veikia vaiko socializaciją, palieka ne tik trumpalaikes, bet ir ilgalaikes pasekmes.

Projekto tikslas

* Informuoti vaikus apie priekabiavimo problemą mokykloje

Uždaviniai:

* Padėti vaikams identifikuoti priekabiavimo modelius, kad galėtų juos atpažinti savo kasdienybėje.
* Supažindinti vaikus su mitais apie priekabiavimo problemą ir juos griauti
* Informuoti vaikus, kaip elgtis, jei priekabiaujama

Kam skirtas šis projektas?

5 klasės moksleiviams, nes, tyrimų duomenimis, priekabiavimas labiausiai paplitęs tarp 11- 12 metų vaikų.

Numatomi renginiai

1. Renginio penktokams metu bus vaizdžiai pasakojama apie priekabiavimą: teatro grupė suvaidins konkrečias priekabiavimo situacijas (vienai situacijai 5 – 7min.), pateiks galimus situacijos sprendimo variantus. Vaikai turės galimybę patys spėti ir svarstyti, koks variantas tinkamas, paskui situacijas komentuos psichologas. Aktyviausi bus apdovanojami.

3 pagrindinės priekabiavimo situacijos mokykloje, kurias turėtų suvaidinti aktoriai.
· Smurtinis priekabiavimas (spardosi, tampo už kasų, ausų, stumdosi, kaišioja kojas...)
· Prasivardžiavimas
· Ignoravimas, izoliacija grupėje
Visos situacijos turės 2 pabaigos variantus: laiminga/gera pabaiga ir bloga pabaiga.

2. Renginyje dalyvaus įžymių žmonų, galinčių būti autoritetais vaikams, kurie pasakodami apie savo negatyvią patirtį mokykloje skatintų vaikus netoleruoti priekabiavimo.
3. Renginio metu vaikai turės į lapelius slapta užrašyti, koks elgesys mokykloje juos labiausiai įskaudino, lapelius įmesti į juodą „blogio“ dėžę. Po renginio „blogio“ dėžė būtų viešai sudeginta, taip simboliškai sunaikinant „priekabiavimą“.
4. Vaikams bus dalinami plakatai, lankstinukai, informuojantys apie tai, kas yra priekabiavimas, ir kaip derėtų elgtis, kur reikėtų kreiptis tapus priekabiavimo auka.
5. Informacija apie renginį bus platinama visuomenės informavimo priemonėmis.

Renginio organizatoriai

Vilniaus universiteto ryšių su visuomene specialybės magistrantai

Renginio vieta
Karininkų ramovė

Renginio data
Preliminariai numatoma gruodžio 8d.,13 val.

2004m. lapkritis